Konstrukcje z drewna klejonego

BŁĘDY WYKONYWANE PRZY BUDOWIE TARASU

Budowa tarasu. Poznaj 6 najczęściej popełnianych błędów.

 

Przydomowy taras może pełnić wiele ról. Z jednej strony optycznie przedłuża dom, wpływając tym samym na estetykę całego budynku. Z drugiej – pełni rolę rekreacyjną i wypoczynkową, pozwalając na komfortowe spędzanie wolnego czasu, grillowanie, a nawet organizację spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

 

Dobrze zaprojektowany i zbudowany taras to gwarancja satysfakcji i wygody na lata. Natomiast źle wykonany może przynieść więcej szkód niż pożytku i nieraz przyprawić właścicieli domu o ból głowy.

 

Jakich błędów unikać, aby cieszyć się ładnym, funkcjonalnym, ale przede wszystkim trwały i solidnym tarasem? Sprawdź 6 najczęściej popełnianych błędów podczas budowy tarasu!

 

 1. Kiepska i niedopasowana izolacja tarasu

 

Aby taras służył Ci długo, po prostu musi być dobrze izolowany. Najbardziej popularne w tej materii błędy to:

 • Wadliwa (nieszczelna) izolacja przeciwwodna, powodująca przedostawanie się wody gruntowej i atmosferycznej, a tym samym powolne niszczenie tarasu.
 • Brak dodatkowej izolacji (tzw. paroizolacji) umieszczonej od strony pomieszczenia grzewczego, która może być powodem przenikania wilgoci i tak jak w punkcie wyżej – powolnego niszczenia konstrukcji tarasu.
 • Zbyt mało wydajna izolacja, nawet dobrze zamontowana może być niewystarczająca, jeśli warunki zewnętrzne są trudniejsze od standardowych. Należy pamiętać, że projekt (zwłaszcza katalogowy) musi zostać dopasowany do faktycznych warunków na terenie inwestycji. Jeśli np. panuje na niej podwyższony poziom wód gruntowych – powinno stosować się izolację, która zapewnij odpowiednią ochronę.

2. Połączenie fundamentów domu oraz tarasu

 

Działanie takie niesie za sobą 2 główne zagrożenia:

 • Dochodzi do przerwania ciągłości izolacji termicznej domu.
 • Wzrasta ryzyko pękania (obie konstrukcje mają bowiem inne obciążenia).

Dlatego należy pamiętać, że oba te fundamenty muszą być od siebie oddylatowane.

3. Słabe materiały, a konkretnie beton

 

Musisz pamiętać, że beton użyty w tym miejscu będzie poddawany działaniom zmiennych czynników atmosferycznych przez długi czas. Podwyższona wilgotność czy liczne wahania temperatur, to wszystko sprawia, że zły materiał szybko zacznie pękać i kruszyć się.

Dlatego, podczas wyboru betonu, zwróć uwagę na jego właściwości. Musi on być przede wszystkim nienasiąkliwy, mieć odpowiednią proporcję kruszywa o różnym uziarnieniu, a także musi wysychać długo, aby w jego strukturze nie powstawały pory.

Dodatkowo, możesz go wzmocnić i uszczelnić za pomocą specjalistycznych dodatków do mieszanek betonu (do kupienia w dobrych sklepach).

4. Nieuwzględnienie potrzeb i bezpieczeństwa mieszkańców

 

Projektując i budując taras musisz pamiętać o wygodzie jego przyszłych użytkowników. Najczęściej popełnianymi błędami w tej materii są:

 • Brak barierki bądź balustrady, który rodzi poważne zagrożenie zwłaszcza dla życia i zdrowia najmłodszych mieszkańców. Pamiętaj, że upadek nawet z najmniejszej wysokości może nieść za sobą poważne konsekwencje.
 • Bardzo niewygodny schody lub ich całkowity brak, co również jest poważnym niedopatrzeniem mogącym doprowadzić do niejednego wypadku.
 • Brak pojazdu, nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia (w końcu do domu można dostać się od strony frontowej). Jednak jest z pewnością dużym utrudnieniem w codziennym użytkowaniu tarasu – zwłaszcza, gdy domownikami są małe dzieci lub osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

5. Brak spadku na tarasie

 

Spadek na tarasie powinien zostać wykonany od ściany budynku z minimalnym kątem nachylenia rzędu 1-2%. Brak spadku lub spadek, który zostanie wykonany nieprawidłowo może skutkować:

 • Trwałym zwilgoceniem podłoża, które może prowadzić do postawania grzybów i pleśni.
 • Zniszczeniem podłoża tarasu, czyli odklejaniem płytek lub gniciem paneli drewnianych
 • Przeciekami przez płytę tarasu, które prowadzą do zalania pomieszczeń, które znajdują się pod tarasem.

 

6. Brak wykonanego projektu zadaszenia tarasu

 

Na etapie budowy tarasu należy wykonać projekt zadaszenia tarasu. Częstym błędem jest wykonanie tarasu niezadaszonego, który jest narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych przez cały rok. Wykonaj zadaszenie pergolę tarasową z drewna klejonego, które ochroni Ciebie oraz Twój taras. Poniżej galeria naszych realizacji:

 

 

Potrzebujesz więcej porad na temat tarasów?

Regularnie sprawdzaj porady naszych ekspertów, dzięki którym dowiesz się wszystkiego, czego tylko potrzebujesz, aby cieszyć się trwały i wygodnym tarasem przez lata!

 

UL. KARTUSKA 214/218
80-122 GDAŃSK

BIURO HANDLOWE CZYNNE
PN-PT W GODZINACH 8:00-16:00

biuro@carportplanet.pl
796 416 533 / 515 844 105

 

FacebookInstagramYouTubeTwitter

Wyślij nam wiadomość

Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.